

Miért "Közös Értékeink"?
https://kozosertekeink.hu/kozos-ertekeink
Megítélt támogatás: 18.042 EUR
"A projekt az Európai Unió "Polgárok, egyenlőség, jogok
és értékek” (CERV) programjának támogatásával valósul meg. Az Európai Bizottság támogatása nem jelenti a projektben megvalósított tevékenységek tartalmának jóváhagyását, amely kizárólag az azt megvalósítók álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért."
"Mik azok – és mi közünk hozzájuk?
A Közös Értékeink Program olyan civil szervezeteket támogat, amelyek munkájukkal elősegítik, hogy mindannyian élhessünk az Európai Unióban garantált jogainkkal. Amikor valaki pályázat írásán gondolkodik, érdemes a következőket szem előtt tartania: hogyan kapcsolódik az én munkám ezekhez az értékekhez? Kiknek, milyen jogát védem? Hogyan fognak ezek a jogok jobban érvényesülni a munkám eredményeként?
Az alapvető emberi értékeket ugyanis jogainkon keresztül tudjuk érvényesíteni.
Szerte a világon minden embert születésétől fogva egyenlően megilletnek az alapvető szabadságjogok. Ezek közé tartoznak ma már természetesnek tartott dolgok: mindenkinek joga van az élethez, a testi és szellemi sértetlenséghez, a szabadsághoz, a személyi biztonsághoz, a magánélethez, továbbá tilos bárkit rabszolgaságban tartani, megkínozni vagy megalázó módon bánni vele. Hasonlóan mindenkit megillet a magánélet védelme, a gondolat-, vallás-, szólás-, mozgás- és egyesülés szabadsága, a törvény előtti egyenlőség, a tisztességes jogi eljárás és a választásokon való részvétel.
Ezek az úgynevezett első generációs szabadságjogok. Ezeken túl védelem illeti a társadalom gyengébb, sérülékenyebb tagjait – az időseket, gyerekeket, fogyatékkal élőket -, a munkavállalókat vagy a nők és férfiak egyenlőségét is. Végül pedig, mindenkinek joga van a szociális biztonsághoz, az egészséghez, a tiszta környezethez és a tisztességes ügyintézéshez is. Ezeknek az alapvető jogoknak a betartása mindenkinek feladata, a legtöbb teendője mégis az államnak van: sok esetben tartózkodnia kell valamilyen cselekvéstől (pl. a polgárok magánéletébe való beavatkozástól), vagy épp ellenkezőleg: cselekednie kell (pl. azért, hogy környezetünk tiszta és egészséges maradjon).
A második világháború óta nemzetközi egyezmények sora foglalja írásba a fenti jogokat. Az Európai Unió tagállamai ezeket különböző időpontokban, módokon és formában építették be nemzeti jogrendjükbe,
ezért 2012-ben az EU úgy döntött, hogy létrehoz egy egységes, közös dokumentumot – ez az Alapjogi Charta.
A Chartát az elmúlt 10 évben a társadalmi változások, valamint a tudományos és technológiai fejlődés fényében folyamatosan aktualizálták. Ma összesen 52 rövid cikkelyben részletezi az Unióban érvényes jogokat. Hat fejezete: Méltóság, Szabadság, Egyenlőség, Szolidaritás, Polgárok jogai, Igazságszolgáltatás"
Idézet a Közösértékeink Program hivatalos oldaláról!
"Kis lépés, több esély – út az iskoláig" Helyzetfeltárás - szakmai segítségnyújtás, társadalmi párbeszéd kezdeményezése a hátrányos helyzetű kistérségek 3-7 éves korú kisgyermekeinek sikeres iskolakezdésének érdekében.
A projekt legfőbb célja feltárni és jelezni a szakmai döntéshozók és a nyilvánosság felé a hátrányos helyzetű térségekben működő intézmények és az oda járó kisgyermekek helyzetét melyet a lehetőségeink figyelembe vételével próbálunk a magunk sajátos eszközeivel a jövőben hatékonyabban befolyásolni az esélyegyenlőség és a kisgyermekek jövője érdekében.
2025.02.21.
A Magyar Óvodapedagógia Egyesület szakmai véleményét az Óvodai nevelés országos alapprogramjának módosításával kapcsolatban az alábbiakban olvashatjátok!
Kattints az alábbi PDF ikonra!
Fábián Katalin elnökasszony a témában nyilatkozott:
Az ikonra kattintva elérhetitek:
Szeretnénk feltárni és nyilvánosságra hozni, hogy a hátrányos helyzetű térségekben élő kisgyermekek iskolakezdése miért jutott oda, hogy az utóbbi években folyamatosan nő az 1 osztályban évet ismétlők aránya. Az okok összetettek: pl. a jelenleg érvényes jogi szabályozás, a 6 éves kori kötelező beiskolázás, a szakképzett óvodapedagógusok hiánya, a gyógypedagógiai, fejlesztőpedagógiai szakemberek hiánya stb.
Az intézmények vezetőit és óvodapedagógusait szeretnénk bevonni, ezen kívül a gyógypedagógiai hálózat szakembereivel szeretnénk konzultálni a 6 éves gyermekek fejlesztése kapcsán. Célunk, hogy kapják meg azt a fejlesztést, amivel sikeresen kezdhetik meg a tanulmányaikat. Szeretnénk elérni azt, hogy munkánk segítségével csökkenjen az 1 osztályban kudarcot szenvedett gyermekek száma.
-
Az előző pályázat keretében 1000 példányban elkészült ingyenes gyógypedagógiai szakmai kiadvány -
-
"GYÓGYPEDAGÓGIAI FELADATOK, GYAKORLATOK GYŰJTEMÉNYE ÓVODÁSKORÚ GYERMEKEK FEJLESZTÉSÉHEZ" eljuttatása az érintett kistérségi intézményekbe.
-
Anonim kérdőív összeállítása a kistérségi intézmények jelenlegi helyzetéről, különös tekintettel a személyi, tárgyi, pedagógiai, gyógypedagógiai segítő hálózat működésére és a 6 éves kori kötelező beiskolázás jogszabályi feltételeinek meglétére vonatkozóan.
-
Szakmai kerekasztal kezdeményezése 7 helyszínen, hátrányos helyzetű térségben működő 1-4 csoportos óvodák pedagógusai és gyógypedagógusok részvételével.
-
Országos szakmai szakmai konferencia szervezése Miskolcon a legfontosabb, aktuális témákban. Szakmai előadást és a projektünk eredményeinek bemutatását tervezünk a konferencia keretén belül
-
A megismert információk összegzését követően feladatok, javaslatok megfogalmazása és megküldése a közoktatási döntéshozók, szakszervezetek és civil szervezetek részére. A projekt teljes ideje alatt széles körű kommunikáció kifejtése a társadalom felé – elsősorban az óvodapedagógusok, gyógypedagógusok, családok, és köznevelési dolgozók irányában.
SZAKMAI KEREKASZTALOK - HELYSZÍNEK
ORSZÁGOS KONFERENCIA - BUDAPEST






