
BESZÉLJÜK MEG!

Miért "Közös Értékeink"?
https://kozosertekeink.hu/kozos-ertekeink
Megítélt támogatás: 19 528,00 EUR
"A projekt az Európai Unió "Polgárok, egyenlőség, jogok
és értékek” (CERV) programjának támogatásával
valósul meg. Az Európai Bizottság támogatása nem
jelenti a projektben megvalósított tevékenységek
tartalmának jóváhagyását, amely kizárólag az azt
megvalósítók álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság
nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű
felhasználásáért."
"Mik azok – és mi közünk hozzájuk?
A Közös Értékeink Program olyan civil szervezeteket támogat, amelyek munkájukkal elősegítik, hogy mindannyian élhessünk az Európai Unióban garantált jogainkkal. Amikor valaki pályázat írásán gondolkodik, érdemes a következőket szem előtt tartania: hogyan kapcsolódik az én munkám ezekhez az értékekhez? Kiknek, milyen jogát védem? Hogyan fognak ezek a jogok jobban érvényesülni a munkám eredményeként?
Az alapvető emberi értékeket ugyanis jogainkon keresztül tudjuk érvényesíteni.
Szerte a világon minden embert születésétől fogva egyenlően megilletnek az alapvető szabadságjogok. Ezek közé tartoznak ma már természetesnek tartott dolgok: mindenkinek joga van az élethez, a testi és szellemi sértetlenséghez, a szabadsághoz, a személyi biztonsághoz, a magánélethez, továbbá tilos bárkit rabszolgaságban tartani, megkínozni vagy megalázó módon bánni vele. Hasonlóan mindenkit megillet a magánélet védelme, a gondolat-, vallás-, szólás-, mozgás- és egyesülés szabadsága, a törvény előtti egyenlőség, a tisztességes jogi eljárás és a választásokon való részvétel.
Ezek az úgynevezett első generációs szabadságjogok. Ezeken túl védelem illeti a társadalom gyengébb, sérülékenyebb tagjait – az időseket, gyerekeket, fogyatékkal élőket -, a munkavállalókat vagy a nők és férfiak egyenlőségét is. Végül pedig, mindenkinek joga van a szociális biztonsághoz, az egészséghez, a tiszta környezethez és a tisztességes ügyintézéshez is. Ezeknek az alapvető jogoknak a betartása mindenkinek feladata, a legtöbb teendője mégis az államnak van: sok esetben tartózkodnia kell valamilyen cselekvéstől (pl. a polgárok magánéletébe való beavatkozástól), vagy épp ellenkezőleg: cselekednie kell (pl. azért, hogy környezetünk tiszta és egészséges maradjon).
A második világháború óta nemzetközi egyezmények sora foglalja írásba a fenti jogokat. Az Európai Unió tagállamai ezeket különböző időpontokban, módokon és formában építették be nemzeti jogrendjükbe,
ezért 2012-ben az EU úgy döntött, hogy létrehoz egy egységes, közös dokumentumot – ez az Alapjogi Charta.
A Chartát az elmúlt 10 évben a társadalmi változások, valamint a tudományos és technológiai fejlődés fényében folyamatosan aktualizálták. Ma összesen 52 rövid cikkelyben részletezi az Unióban érvényes jogokat. Hat fejezete: Méltóság, Szabadság, Egyenlőség, Szolidaritás, Polgárok jogai, Igazságszolgáltatás"
Idézet a Közösértékeink Program hivatalos oldaláról!
Beszéljük meg!, Cselekedjünk! - Társadalmi egyeztetés és segítségnyújtás a felnövekvő generációk jövője érdekében
A projekt célja a 3-7 éves korú gyerekek színvonalas nevelésének és fejlesztésének elősegítése, különös tekintettel a hátrányos helyzetű régiókra, cél a köznevelési törvény jogi szabályozásának áttekintése, ezzel kapcsolatos javaslatok megfogalmazása. Szakmai fórumok, konferenciák szervezésével párbeszéd indítása a gyermekekkel kapcsolatos jogi szabályozás felülvizsgálatára, módosítására. Szakmai kiadvány kidolgozása a hátrányos helyzetű régiókban működő intézmények, az ott nevelődő gyerekek intenzív fejlesztése céljából.
A köznevelés és közoktatás kihívásaival kapcsolatos problémákra az egész társadalmat szeretnénk érzékenyíteni, így célcsoportunk igen széles, közvetlenül a magyarországi (és különösen a hátrányos helyzetű régiókban lévő) óvodákat, ott dolgozó felnőtteket, az oda járó roma és nem roma származású gyerekeket és családjukat segítjük nevelő-oktató munkát támogató programokkal, fórumokkal, kiadványokkal mentorálással.
Szakmai fórumok szervezése 15 helyszínen, 2 országos a projekt eredményeit bemutató konferencia szervezése. A köznevelésre vonatkozó jogi szabályozás áttekintése, módosítási javaslatok megfogalmazása, ezek a társadalom felé történő bemutatása és javaslatok eljuttatása a főhatóságok felé. Szakmai kiadvány kidolgozása és eljuttatása a hátrányos helyzetű régiók intézményeibe. Az eredmények hasznosítása folyamatos kommunikációval, helyi és országos médiajelenléttel, online és offline eszközök segítségével valósul meg.
PROJEKT ÖSSZEFOGLALÓ
Feladatok a pályázati projekttel kapcsolatban
Legfontosabb feladatainknak azt tekintettük, hogy a Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád, Csongrád, Pest, Tolna, Baranya vármegyékben működő MOE területi körök hívják meg szakmai beszélgetésekre, helyi fórumokra a kistérségi intézményeket, hogy azok vezetői, dolgozói elmondhassák, mi a valós helyzet, mik a legnagyobb problémák az intézményeiket illetően. Ebben a munkában a MOE elnökségi tagjai (9 fő) vállaltak úttörő szerepet. A fórumokon résztvevők létszáma, esetenként 20-60 fő között mozgott, a lebonyolításban 12 fő önkéntes is segített.
Tapasztalatainkat két országos konferencia keretében, szakemberek tolmácsolásában igyekeztünk összegezni. A Miskolcon és Budapesten szervezett konferenciákon országosan elismert szakemberek bevonásával előadásokat szerveztünk olyan témákban, melyek a legaktuálisabb szakmai kérdésekre reagáltak. A két konferencián összesen 147 fő vett részt, emellett 20 önkéntes is segítette a szervezési és lebonyolítási feladatok megvalósítását. Nemcsak, hogy sikert arattunk ezekkel az elképzelésekkel, de jelentősen növelni tudtuk tagjaink létszámát, sőt új területi körök jöttek létre. Emellett a MOE anyagi támogatóinak körét is tudtuk kisebb mértékben bővíteni.
Köszönettel tartozunk kollégáinknak azért, hogy rendkívül hasznos és sokoldalú önkéntes munkával segítették a problémák felvetését és azok szakmai kezeléséhez is rengeteg ötlettel járultak hozzá. Nagyon sok és időigényes feladatot vállaltunk azzal, hogy egy ingyenes szakmai kiadvány készítését is elterveztük és meg is valósítottuk. Nagyon nagy problémákat találtunk a hátrányos helyzetű régiókban élő, gyógypedagógiai fejlesztő eljárást igénylő kisgyermekek iskolára való felkészítését illetően. Ezen területeken sajnos nem működik megfelelően a gyermekek szűrése, a szülők tájékoztatása, alig-alig található utazó gyógypedagógiai ellátás, és rendkívül súlyos az óvodapedagógus hiány is. Ezért olyan kiadványban gondolkodtunk, amiben összegyűjtöttük a szakirodalomban meglévő fejlesztő feladatokat, melyeket a szakértői vizsgálat alapján fejlesztést igénylő gyermekekkel az óvodapedagógus és a pedagógiai asszisztens is gyakoroltathat. Ezzel is esélyt adva a gyermekeknek az iskolai kudarcok leküzdésére. Munkánk során újabb problémákkal szembesültünk. Többek között azzal, hogy a gyermekek szakértői vizsgálatára, az iskolába lépést közvetlenül megelőzve, vagy egyáltalán nem kerül sor. Nem tartjuk elfogadható megoldásnak, hogy a köznevelési törvény legújabb változatában 6 éves kortól kötelező iskolába járás van előírva, miközben az óvodáknak, az óvodapedagógusoknak, elvették azt a korábbi jogát, hogy a gyermekek fejlődését nyomon követve tegyenek javaslatot a kisgyermek plusz egy évig óvodában maradására. Ezen tények azzal a súlyos következménnyel jártak, hogy az utóbbi időben jelentősen növekedett az első osztályban évet ismétlő gyermekek száma. Véleményünk szerint ez elfogadhatatlan. Éppen ezért ezzel a témával a jövőben is kiemelten kívánunk foglalkozni. Úgy ítéljük meg, hogy erre a kérdéskörre a jelenleginél több időt és intenzívebb munkát kell szánni. Az érintett kistérségi óvodákban dolgozó kollégák örömmel nyugtázták, hogy ezzel a témával a jövőben is tovább foglalkozunk.
Összegzés
Úgy ítéljük meg, hogy a pályázat mindenképpen pozitívan befolyásolta a MOE jelenlegi feladatait, sok új ötletet és irányt adott a jövőbeli munkánknak. Tágabb kontextusba helyezve azt látjuk, hogy a köznevelés-közoktatás helyzete tovább romlott az elmúlt időszakban, rendkívül nagy és újabb kihívások nehezednek a rendszerben dolgozókra, emiatt nem javult, inkább romlott a kisgyermekek nevelésének helyzete, mind a külső körülményeket, mind pedig a szakmai tartalmakat illetően. Véleményünk szerint a köznevelési- közoktatási rendszer teljes megújítására, korszerűsítésére, fejlesztésére lenne szükség a gyermekek érdekében. Egyesületünk saját eszközeivel, lehetőségeivel a közeljövőben is a rendszer javítását és szakmai tartalmú megújítását kívánja szorgalmazni, elősegíteni.
Fábián Katalin
a Magyar Óvodapedagógiai Egyesület elnöke

Mondd el Te is címmel 2 budapesti, 13 vidéki fórum szervezése, összegzése, törvényjavaslatok megfogalmazása
• A fórumokon a köznevelési intézmények hatálya alá tartozó intézmények mai helyzetét kívánjuk feltárni, úgy gondoljuk, hogy ez a jelenlegi törvénymódosítások kapcsán különösen fontos.
• A fórumok felelősei a MOE helyi területi körök tagjai lesznek, akik a fórumokon begyűjtött véleményeket, információkat összegzik és eljuttatják a MOE elnökségének.
A beérkezett, összegzett anyagok alapján egy 9 fős munkacsoport - áttekinti és véleményezi az alábbi törvényeket - Nemzeti köznevelésről szóló CXC. törvény, köznevelésben foglalkoztatottak jogállásáról szóló törvény valamint a pedagógus teljesítményértékelési rendszer majd ezt követően teljes, végső összegzését és az ebből következő javaslatokat fogalmaz meg. Az elkészült törvénymódosító javaslatokat, természetesen megküldjük az illetékes főhatóságok részére.
ÖSSZEFOGLALÓ SZAKMAI VÉLEMÉNY (letölthető )

Országos szakmai és projektösszegző konferencia szervezése Budapest, Miskolc helyszíneken
ORSZÁGOS KONFERENCIÁK HELYSZÍNEI, IDŐPONTJAI, PROGRAMJAI
Legfőbb célunk, hogy a fórumokon begyűjtött információkat, véleményeket összegezve lehetőséget teremtsünk országos konferencia keretén belül az eredmények, törvényjavaslatok bemutatására. A projekt összegzését szakmai konferencia keretén belüli előadások segítségével kívánjuk bemutatni. Ugyanakkor közösségi felületeinken, folyamatosan tájékoztatást nyújtunk az intézmények, a szülők és a társadalom érdeklődő tagjai részére.

Tanulj belőle! Ismeretadás és szakmai kiadvány készítése hátrányos helyzetű térségekben működő óvodák együttműködésével
Hátrányos helyzetű régiókban működő óvodák közreműködésével szakmai kiadvány készítését tervezzük, melyben gyakorlati segítséget szeretnénk nyújtani az ezekbe az intézményekbe járó gyermekek fejlesztése céljából, különös tekintettel a roma származású gyermekekre.
• Egyesületünk szakértői és a hátrányos helyzetű óvodák óvodapedagógusainak segítségével segédanyagot állítunk össze, mely segítséget nyújt a hátrányos helyzetű régiók óvodáiba járó gyerek fejlesztéséhez és színvonalas neveléséhez.
• Begyűjtjük, kipróbáljuk, értékeljük az összegyűjtött ötleteket és a legjobbakat ingyenes kiadvány formájában kívánjuk eljuttatjuk a hátrányos helyzetű települések intézményeibe.

Tudj róla!- a pályázat egészét átfogó komplex kommunikációs közösségépítő program
Online és offline együttműködések építése a helyi területi körök segítségével.
A projekt fórumain, konferenciáin, programjain, szórólapok segítségével információkat osztunk meg az EU Alapszerződésében és Alapjogi kartájában foglaltakról.
• Az érdeklődőknek folyamatos tájékoztatást nyújtunk a projekt aktuális eseményeivel kapcsolatban, helyi online közösségek alapításra buzdítunk, helyi és országos folyóiratokban számolunk be a tevékenységünkről